Rusya'nın Ukrayna'yı işgali AB'nin genişleme politikasına yeni bir boyut kazandırdı. Kiev ve Kişinev, Rus tanklarının Ukrayna'ya girişinden aylar sonra adaylık statüsü elde etti. Ancak AB'ye katılım süreci, yargı ve ekonomik reformları tamamlamadan uzun yıllar sürebilir.

Erdoğan'dan, Esad'a barış çağrısı Erdoğan'dan, Esad'a barış çağrısı

Ukrayna, yolsuzluğu önlemeye ve azınlık haklarını korumaya yönelik reformları tamamlarken, Moldova ise yargı reformlarını henüz tamamlama aşamasında olduğunu belirtti. Diplomatik kaynaklar, Macaristan'ın Ukrayna'nın AB'ye katılımını engellemek için hazır olmadığı gerekçesiyle hareket ettiğini öne sürüyor. Üye devletlerin, Kiev ve Kişinev ile yapılacak katılım müzakerelerinin temelini oluşturacak müzakere çerçevelerini oybirliğiyle onaylaması ve hükümetler arası konferansın toplanmasını desteklemesi gerekiyor. Komisyon sözcüsü, "Artık karar üye devletlerin elinde" dedi.

Geçen Aralık ayında, yürütme organı, her iki ülkeyle de üyelik müzakerelerinin başlaması önerisinde bulundu. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Transcarpathia'daki Macar azınlığın haklarını gerekçe göstererek bu kararı sertçe eleştirdi. Zelenskyy, Budapeşte'ye jest yaparak azınlıkların haklarını güçlendirmeyi önceliklendirdi ve azınlık dillerinde eğitimi sağlayan yasaları değiştirdi. Geçen hafta, Macar hükümetinden bir sözcü, müzakere çerçevesinin tamamlanmasına odaklandıklarını belirtti.

Editör: Berkay Akıncı