Kulislerde enflasyondaki artışa karşı duyarsız kalınmayacağı konuşulurken, asgari ücret için düşünülen rakam da ortaya çıktı. Yıl başında yüzde 49 zam yapılarak net 17.002 TL olarak belirlenen asgari ücret, enflasyon endişeleriyle bu yıl için zam yapılmayacağı açıklamasıyla gündeme gelmişti. Ancak AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özel arasındaki görüşmelerin ardından, asgari ücrete zam beklentileri yeniden canlandı.

Asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklanmasına rağmen, yüzde 75'i aşan enflasyon karşısında çalışanların dayanma gücü kalmadığı düşünülerek hükümetin zam talebine kayıtsız kalmayacağı değerlendiriliyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ara zam yapılması gerektiğini belirtmişti.

Atalay, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamada, enflasyonun durdurulamaması halinde asgari ücrette yapılacak iyileştirmenin geçici olacağını vurgulamıştı.

"Türk-İş Başkanı, son yılların en zor ve sıkıntılı dönemini yaşadıklarını ve enflasyonun bu dönemde kendilerini çok zorladığını söyledi."

Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması

Kulislere göre, asgari ücrete yapılacak zam konusunda belirli oranlar dile getiriliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği ara zam kararının enflasyonla doğru orantılı olmayabileceği ifade ediliyor.

2024'ün ilk yarısında enflasyonun yaklaşık yüzde 25 olması beklenirken, asgari ücrete yapılacak ara zammın bu oranda olmayacağı bildiriliyor.

Editör: Berkay Akıncı