Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, hava kirliliğini azaltmak amacıyla tüm illerde uygulanan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile egzoz muayene denetimlerinin titizlikle gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan Özhaseki, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "EGEDES sistemi sayesinde ülkemizin her köşesinde egzoz muayenesi denetimlerini etkin bir şekilde yapıyoruz. Hava kirliliğine neden olan araçları tespit ederek idari cezalar uyguluyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 1 milyon araca cezai işlem uygulandı. Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, 2024 yılı için egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine 9 bin 943 TL ceza kesileceğini açıkladı. Ege, EGEDES projesinin trafik kaynaklı emisyonları azaltmayı amaçladığını vurguladı.

Baraj doluluk oranlarında düşüşe devam Baraj doluluk oranlarında düşüşe devam

Ege, plaka tanıma teknolojisi ile trafikte hareket halinde veya sabit durumdaki araçların plakalarının okunduğunu ve egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araçlara idari yaptırım uygulandığını belirtti.

"Bakanlığımızın çalışmaları sonucunda, geçen yıl içinde yaklaşık 1 milyon aracın egzoz emisyon ölçümü yapmadan trafikte seyrettiğini tespit ettik," diyen Ege, vatandaşları egzoz muayenesi konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Editör: Berkay Akıncı