Giderek artan akaryakıt ve yüksek muayene ücretlerine ek olarak, TÜVTÜRK'ten sürücüleri zor durumda bırakacak yeni bir açıklama geldi. Artık otomobil sahipleri, kredi kartı ile ödeme yapmaları durumunda tahsilat farkı adı altında ek bir ücret ödeyecekler.

Bankaların konut kredisinde güncelleme yapıldı Bankaların konut kredisinde güncelleme yapıldı

SOSYAL MEDYA HAREKETLENDİ

TÜVTÜRK'ün tahsilat farkı alacağını duyurması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Son açıklama, araç sahiplerinden yoğun eleştiri topladı. 2007 yılında yapılan özelleştirme ile Türkiye genelinde araç muayene yetkisi TÜVTÜRK'e devredilmişti.

Her yıl 10 milyondan fazla otomobilin muayenesini gerçekleştiren TÜVTÜRK, kredi kartı ile ödeme yapan sürücülerden alacağı yeni ücretle gündemdeki yerini aldı.

2024 yılının başında muayene ücretlerine yapılan zamlar, sürücülerin tepkisine neden olmuştu. Otomobil, minibüs ve kamyonetler için muayene ücretleri 1.821 liraya yükselirken, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için de benzer oranlarda artış yaşanmıştı.

ARAÇ SAHİPLERİNDEN YASALLIK TEPKİSİ

Sosyal medyada büyük tepki çeken tahsilat ücreti uygulaması, araç sahipleri tarafından yasal bir dayanağı olmadığı gerekçesiyle eleştirildi. Araç sahipleri, bu ek ücretin kaldırılmasını talep ettiler.

TÜVTÜRK'TEN AÇIKLAMA

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, araç muayene bedelini kredi kartı ile ödeyenlerden "tahsilat farkı" adı altında 77 lira ücret alındığını belirtmişti.

TÜVTÜRK ise kredi kartı ile yapılan araç muayenelerinde ek ücret almadıklarını, ancak hizmet sağlayıcı firmaların müşterilerden hizmet bedeli adı altında ek ücret talep edebileceğini açıkladı.

Editör: Berkay Akıncı