Bilgisayar korsanları, Apple'dan geliyormuş gibi görünen mesajlarla iPhone kullanıcılarını iCloud hakkında "önemli bir istek" bağlantısına yönlendirmeyi amaçlayan SMS kimlik avı kampanyalarını artırdı.

Apple, kullanıcılarını hesap güvenliği için parola ve altı haneli doğrulama kodu gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya çağırıyor. Bu önlem, kişisel ve finansal bilgilerin güvenliğini sağlamak için önemli bir adımdır.

Nüfusun yüzde 86'sı internet başında Nüfusun yüzde 86'sı internet başında

Apple, internet sitesinde yaptığı açıklamada, hesap bilgilerinin önemini vurgulayarak, bu bilgilerin kontrolünün yanı sıra yetkisiz alışverişler gibi risklerin önüne geçilmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Şirket, kullanıcılarına dolandırıcıların güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmalarını isteyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Ancak Apple, bu tür isteklerin asla gerçek olmayacağını ve güvenlik önlemlerini kapatmanın risklerini vurguluyor.

Apple, destek sayfasında, güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmanın, hesapların yeniden ele geçirilmesi veya saldırıları önleme amacı taşıyan bir bahane olabileceğini ifade etti.

Apple, sahte mesajları tespit etmenin bir yolunu da metindeki bağlantıları kontrol etmek olarak belirtti.

Mesajın aldatıcı olabileceği görünse de, içindeki URL Apple'ın resmi web sitesiyle eşleşmeyecektir.

Ayrıca, Apple bilgisayar korsanlarının genellikle şirketin standartlarından belirgin bir şekilde farklı görünen metinler gönderdiğini de vurguladı.

Editör: Berkay Akıncı