Baraj doluluk oranlarında düşüşe devam Baraj doluluk oranlarında düşüşe devam

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na göre, içki ve sigara gibi ürünlerde maktu ve asgari maktu vergi tutarları, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son altı aydaki Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) değişim oranına göre belirleniyor.

3 Temmuz'da otomatik olarak yapılacak olan akaryakıt, alkollü içki ve tütün ürünlerindeki özel tüketim vergisi artışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yönde karar almaması durumunda gerçekleşecek.

Bu zamdan kaçınmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bir karar alıp Resmi Gazete'de yayımlaması gerekiyor.

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, alkollü içki fiyatlarına yönelik zam haberini paylaştı ve birçok firmanın 1-3 Temmuz tarihleri arasında tedarik yapmayacağını duyurdu. Aybaş, sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı: "Çok sayıda içki firması, önümüzdeki 1-3 Temmuz arasında piyasaya ürün sunmayacak. Beklenen zam oranı yüzde 17 ile yüzde 25 arasında olacak, bilginize."

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na göre, içki ve sigara gibi ürünlerde maktu ve asgari maktu vergi tutarları, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son altı aydaki Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) değişim oranına bağlı olarak belirleniyor.

3 Temmuz'da otomatik olarak gerçekleşecek olan akaryakıt, alkollü içki ve tütün ürünlerindeki özel tüketim vergisi artışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yönde bir karar almaması halinde uygulanacak.

Bu artıştan kaçınmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın karar alıp Resmi Gazete'de yayımlaması gerekiyor.

Editör: Berkay Akıncı