Biden'a çekil diyenlere yenileri katıldı Biden'a çekil diyenlere yenileri katıldı

Geçtiğimiz ay Amerika'da satılan Çin üretimi elektrikli otomobillere ek vergi getirileceği söylenmişti. Bugün ise AB Komisyonu, Çin'in elektrikli otomobil satışlarından çok fazla kar etmesinin üzerine ek vergi getireceğini açıkladı.

AMERİKA'DAN SONRA AB'DEN EK VERGİ 
Uygulanacak olan ek vergilerin bu hafta içinde duyurulması planlanıyor. Beklenen bu ek vergilerin sebebinin ise son yıllarda Avrupa ülkelerinde satılan elektrikli otomobillerde Çinli üreticilerin payının yükseliyor olması olarak görüldü.

Çinli markaların AB'de satılan elektrikli araçlardaki payı 2019'da yüzde 1'in altındayken, son dönemde yüzde 8'e ulaştı. Eğer AB bu yükselişe bir önlem almaz ise Çin üretimi otomobiller fazlasıyla satılmaya devam edecek.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçtiğimiz yıl eylül ayında yaptığı konuşmada Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillerin soruşturulacağını açıklamıştı. Çin'in elektrikli otomobilleri ucuz maliyet ve yüksek satışla kara geçiriyor. Bundan dolayı AB pazarı olumsuz etkileniyor. Amaç bu durumu en düzgün hale getirmek olacak.

Editör: Oğuz Bahadır