Alınan son dakika bilgisine göre, kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, milletvekillerinin taslak üzerindeki değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra 9. Yargı Paketi'nin teklife dönüşeceğini ifade etti.

Tunç, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde 9. Yargı Paketi ile ilgili bir soruya şu şekilde yanıt verdi: "Adalet Bakanlığı olarak taslak üzerinde çalıştık. Milletvekillerimizin değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra taslak teklife dönüşecektir."

"Etki ajanlığı" iddialarına ilişkin bir soruya yanıt veren Yılmaz Tunç, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

9. YARGI PAKETİ NEDİR?

23 farklı kanun ve 3 kanun hükmünde kararnamede değişiklik ya da düzenleme öngören 60 maddelik 9. Yargı Paketi'nin çalışmaları devam ediyor. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarına uygun olarak yapılan düzenlemeler bu yeni yargı paketinde yer alacak. Pakette, hak arama hürriyetinin daha etkin kullanılabilmesini sağlayan düzenlemeler de bulunuyor.

Meclis’in öncelikli gündem maddeleri arasında, taşınması ruhsat gerektiren silahların yasa dışı kullanımını önleyen ve birinci sınıf emniyet müdürlerinin emeklilik yaşını 55’ten 65’e çıkaran yasa teklifi ile kamuda sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif, 9. Yargı Paketi, kripto varlıklar, turist rehberleri ve yol geçiş ücretleri, seyir güvenliği ile gemi bağlama ücretlerini yeniden ele alacak teklifler yer alıyor.

9. YARGI PAKETİ İÇERİĞİ NE?

İnfaz kanununda bugüne kadar birçok değişiklik yapıldığını hatırlatan Bakan Tunç, cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları daha önce de açıkladıklarını belirtti. Bakan Tunç, hükümlülerin topluma kazandırılmasının önemine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

CHP, o yasanın iptali için başvurdu CHP, o yasanın iptali için başvurdu

“İnfaz süresi sona erdikten sonra suçlu cezaevinden tahliye olduktan sonra da bir meslek sahibi olsun. Bu konuda cezaevlerimizde İşyurtlarımız aracılığıyla hem üretime destek sağlıyoruz hem de meslek kazandırma anlamında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle cezaevinden tahliye olduktan sonra onların rehabilitasyonu ve topluma faydalı bireyler olmaları adına birtakım tedbirler uygulamaya yönelik düzenlemeler var.”

Editör: Berkay Akıncı