Özellikle tüm dünyayı derinden etkileyen Covid-19 salgınının ardından dünya büyük bir değişime girmeye başladı.

Ayşe Ateş'in koruma sayısı güvenlik amacıyla artırıldı Ayşe Ateş'in koruma sayısı güvenlik amacıyla artırıldı

3. DÜNYA SAVAŞI ÖN HAZIRLIĞI MI YAPILIYOR?
2 yıl önce başlayan Rusya-Ukrayna savaşı geçtiğimiz sene başlayan İsrail-Filistin çatışmaları, refah seviyesi ve ekonomisi en iyi olarak görülen ülkelerin bile ekonomik krizler yaşamaya başlaması, darbeler, terörizmin çok artması ve iç savaşların ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte 3. Dünya Savaşı'nın başlama ihtimali hiç olmadığı kadar arttı.

Bu konuyu ilk ortaya atan kişi 12 Haziran tarihinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic oldu. Vucic, dünyanın kısa bir süre sonra ciddi bir savaşa sürüklenebileceğini açıkladı. Vucic bir dergiye verdiği röportajda şu cümleleri söyledi.

"Üçüncü dünya savaşından söz edemem ama büyük bir çatışmadan söz ediyorum. Ne kadar uzaktayız? Bundan çok uzakta olmadığımıza inanıyorum. Üç ya da dört aydan fazla değil ve bunun daha önce gerçekleşmesi tehlikesi de var" diyerek cevap verdi.

Son bir aydır daha sık bir şekilde dünyanın birçok ülkesine görüşmelere giden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bu konunun ikinci örneği olarak gösteriliyor. Hakan Fidan, "Dünya, 3. Dünya Savaşı riskini ciddiye almalı. Biz bunu ciddiye alıyoruz. Bu gerçekten hesabı kitabı yapılmış mesele" ifadelerini kullandı. 

Bu açıklamaların ardından Almanya ve Amerika'dan da konuyla ilgili açıklamalar geldi. Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan acıların önlenmesi veya yaşanan katliamlara bir çözüm yolu bulunması gerekiyor. İstenmeyen bir gerilim ve topyekûn savaş riski her geçen gün artıyor" açıklamasında bulundu.

Son olarak ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın her köşesinde yaşanan gerilim dolu politikalar için diplomatik çözüm önerileri üretmeliyiz. Aksi takdirde bölgesel bir savaş tüm dünyaya yayılabilir" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuz Bahadır